Kildehøj -

Oversigt

 
       

Navn

Foto

Indhold

B001 554 Asnæs sogn - Asnæs by
B001 13 Asnæs Folketælling 1787  
B001 3 Asnæs Jordebog 1842  
B001 4 Asnæs sogn - Tolsager  
B002 195 Asnæs sogn - Høve by
B003 361 Egebjerg sogn - Abildøre, Braade, Bøsserup, Egebjerg, Frostrup, Gelstrup og Glostrup byer, samt lidt diverse materiale ind i mellem
B004 347 Egebjerg sogn - Hølkerup, Lestrup, Stokkebjerg, Strandhuse, Ulkerup og Unnerud byer, samt lidt diverse materiale ind i mellem
B005 488 Lidt blandet indhold - Yderby og Overby i Odden sogn, Nakke og Rørvig i Rørvig sogn, Nykøbing sogn (kun lidt), Hørve sogn, Skippinge, samt noget fra det sydligste Odsherred og også noget uden for Odsherred
B006 595 Faarevejle sogn
B007 494 Grevinge sogn
B008 201 Højby sogn - indeholder noget fra alle landsbyer
B009 781 Højby sogn - indeholder noget fra alle landsbyer
B010 105 Højby sogn - indeholder noget fra alle landsbyer
B011 299 Vig sogn - Hønsinge Landsby
B012 594 Asnæs sogn - især Høve by -   indeholder også oplysninger om andre lokaliteter i Odsherred
B013 243 Vig sogn - Jyderup landsby
B014 59 Kalundborg byskriverarkiv, noget med relation til Odsherred, bl.a. Faarevejle
B015 128 Faarevejle sogn - Kaarup (incl. Ordrup), men også noget uden for Odsherred (Holmstrup og Bro Mølle)
B016 269 Højby sogn - Lumsaas landsby
B017 327 Nørre Asmindrup sogn, samt noget materiale uden for sognet, men med tilknytning til sognet
B018 487 Nørre Asmindrup sogn
B019 309 Nørre Asmindrup sogn
B020 229 Nørre Asmindrup sogn
B021 186 Asnæs sogn - Tolsager landsby
B022 324 Faarevejle sogn - Veddinge landsby, desuden lidt om hele sognet, samt lidt om Hørve og Vallekilde sogne
B022A-1 32 Afskrift Nr. Asmindrup kirkebog 1726-1792
B022A-2 109 Afskrift Asnæs kirkebog 1653-1898
B022A-3 422 Afskrift Grevinge kirkebog, døbte, trolovede og viede 1712-1760
B022A-4 101 Afskrift Grevinge kirkebog, døde 1712-1760 og konfirmation 1739-1760
B022A-5 275 Afskrift Grevinge kirkebog 1761-1814
B022A-6 4 Afskrift Vig kirkebog, viede 1806-1811
B023 618 Vig sogn - alle landsbyer
B023A 439 Afskrift Faarevejle kirkebog 1738-1804
B024 241 Åstofte landsby, Asnæs sogn
B025 117 Asnæs sogn - Aastofte, Faarevejle sogn - Ordrup og Kaarup, Vig sogn - Jyderup og Egebjerg sogn
B025A 71 Materiale der ikke er kommet på plads - omfatter hele Odsherred
B026A 47 Meddelelser samlet fra personer i Odsherred - Materiale fra Fyn med relation til slægten Kinnimond
B027 358 Materiale for hele Odsherred - Skøder, kystmilitsen, restancer, fattigprotokoller m.m.m. Asnæs fattighjælp
B028 416 Materiale for hele Odsherred - Mandtalslister, jordebøger m.m.m., hovedsageligt fra 1. halvdel af 1700-tallet
B029 111 Fotokopier af diverse fortegnelser og lister - Alt er håndskrevet, kræver at man kan læse gotisk håndskrift
B030 784 Noget om mandtalslister, jordebøger m.m.m., hovedsageligt fra 2. halvdel af 1700-tallet
B031 584 Materiale om Odsherred fra før år 1700
B032 111 Materiale for hele Odsherred - Degne, udensogns vielser, jordemøde og lejermål
B033 842 Fæstemål i hele Odsherred fra 1600-, 1700- og 1800-tallet
B034 245 Møller
B035 312 Skifter
B036 155 En udvandrer med aner i Odsherred
B037-1 203 Afskrift Faarevejle kirkebog, trolovede og viede 1737-1903
B037-2 293 Afskrift Faarevejle kirkebog, døde 1741-1930
B037-3 22 Afskrift Faarevejle kirkebog, afgangslister 1840-1841 og publice absolverede 1732-1770
B038 160 Notater om Odsherred og notater om kilder
B039 93 Materiale til bearbejdelse (ej færdiggjort af Kildehøj)
B040 150 Akselbo-slægten - Nils Gabrielsson Axelbom
B041 25 Akselbo-slægten
B042 304 Peder Larsen og Boline Dorthea Jørgensen (gift 1863 i Nyk. sj.)
B043
B044  Mangler helt
B045
B046 Echberg
B047 Schmidt
B048 Holst
B049
B050 Lidt om en Gravsten over Helvig Madsdatter i Fårevejle
B051
B052
B053a Hans Nielsen (386 ell. 66) i Stårup Efterslægt
B053b Chresten Albrethsen (1752 ell 472) i Egebjerg Efterslægt
B054 Gudmand Christensen Sandby efterslægt
B055
B056
B057
B058 Bay, Vestsj. Slægthist. Forening, Otto slægten
B059 Kinemundt
B060 Kinemundt
B061 Kyhnemunt
B062 Kyhnemunt
B063
B064 Herløv Kildehøjs aner
B065 Blix
B066 Herløv Kildehøjs aner
B067 Diverse efterslægt
B068 Rasmus Nielsen og Helvig Madsdatter og deres efterslægt 248-249
B068b Efterslægt Mads Rasmussen 248-I
B069 Efterslægt Mads Rasmussen 248-I
B070 Efterslægt Mads Rasmussen 248-I
B071 Efterslægt Mads Rasmussen 248-I
B071b Efterslægt Niels Rasmussen 248-II
B072 Efterslægt Mads Rasmussen 248-I
B073 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B074 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B075 Efterslægt Hans Rasmussen 1 248-III
B076 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B077 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B078 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B079 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B080 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B081 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B082 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B083 Efterslægt Hans Rasmussen 248-III
B083b Efterslægt Else Rasmusdatter 248-IV
B084 Efterslægt Else Rasmusdatter 248-IV
B085 Efterslægt Else Rasmusdatter 248-IV
B086 Efterslægt Else Rasmusdatter 248-IV
B087 Efterslægt Else Rasmusdatter 248-IV
B088 Efterslægt Else Rasmusdatter 248-IV
B089 Efterslægt Else Rasmusdatter 248-IV
B089b Maren Rasmusdatter 248-V
B089c Efterslægt Peder Rasmussen 1. 248-VI
B090 Efterslægt Peder Rasmussen 248-VI
B091 Efterslægt Peder Rasmussen 248-VI
B092 Efterslægt Peder Rasmussen       Især Asnæs   Eriksen Asnæs 248-VI
B093 Efterslægt Peder Rasmussen             Thamsdorf, Kromann, Bay, 248-VI
B094 Efterslægt Karen Rasmusdatter 1. 248-VII
B095 Efterslægt Karen Rasmusdatter 2. 248-VII
B096 Efterslægt Karen Rasmusdatter 3. 248-VII
B097 Efterslægt Søren Rasmussen 2. 248-VIII
B098 Efterslægt Søren Rasmussen 1. 248-VIII
B099